Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie mogą być trudności i ograniczenia przedsiębiorcy w przygotowaniu się do procesu

17 stycznia 2020 | Biznes | Bartosz Śliwiński

Przepisy przywracające postępowanie gospodarcze oraz wprowadzające zmiany w zakresie postępowania dowodowego obowiązują już od 7 listopada. Co to oznacza w praktyce?

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r. (DzU 2019 r., poz. 1469) miała na celu przyśpieszenie postępowania. Z tego powodu wprowadzony został obowiązek koncentracji materiału dowodowego na samym początku procesu, jak również ograniczona została rola dowodu z zeznań świadków, który był częścią dotychczasowych sporów sądowych pomiędzy przedsiębiorcami. Pojawia się pytanie, jak w nowych realiach, przedsiębiorcy powinni przygotować się do procesów, aby skutecznie dochodzić roszczeń przed sądami.

W dotychczasowym stanie prawnym dowód z zeznań świadków, po dowodzie z dokumentów, był najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym środkiem dowodowym w procesie cywilnym. W praktyce procesowej, spory sądowe często sprowadzały się do powoływania możliwie jak największej liczby świadków, ponieważ wśród większości przedsiębiorców panowało przeświadczenie, że jeżeli powołają więcej świadków niż ich przeciwnicy procesowi, to będą mieli większą szansę na przekonanie sądu do swoich racji. To, w gruncie rzeczy błędne przekonanie, powodowało, że postępowania sądowe trwały latami, bowiem do czasu omawianej nowelizacji dowód z zeznań świadków mógł zostać przeprowadzony jedynie na rozprawie, co w połączeniu z długim okresem oczekiwania na kolejne terminy rozpraw, prowadziło do tego, że procesy trwały latami. Co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11559

Wydanie: 11559

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament